Šuliniu Geo programoje yra vadinamas blokas, turintis atributinę lentelę, kuri nurodyta Šulinio kortelės nustatymuose, ir įterptas DWS faile, kuris naudojamas GIS duomenų tikrinime. Tokie blokai visada atvaizduojami Geo šulinių rezervavimo paletėje, kurioje vyksta unikalių numerių priskyrimas.
Šulinio blokas gali turėti pagal
atributinę lentelę sukurtą šulinio kortelę (layout). Ir šulinio
atributinė lentelė, ir kortelė (layout) redaguojama viename dialoge,
kuris atidaromas iš Geo meniu pasirinkus Geo → Šulinio kortelės →
Šulinio/Kortelės redagavimas mygtuką .
Iškvietus komandą, tolesnių veiksmų seka tokia:
1. Pažymėkite šulinį, kurį redaguosite (žymimas objektas turi būti blokas). Jei norite iškviesti šulinio nustatymus, spauskite „X“.
2. Kuriant naują kortelę, įveskite žemės aukštį arba pasirinkite, kad žymėsite objektą brėžinyje (galima žymėti „Text“, „Mtext“ tipo objektus arba piketus);
3. Kuriant naują kortelę, įveskite dangčio aukštį arba pasirinkite, kad žymėsite objektą brėžinyje (galima žymėti „Text“, „Mtext“ tipo objektus arba piketus).
Jei norima, kad šulinio žemės ir dangčio aukščiai sutaptų reikia Geo → Nustatymai →Šulinių kortelės nustatymai uždėti varnelę ant „Šulinio žemės ir dangčio aukščiai sutampa“. Jeigu pažymėta varnelė – dedant naują šulinį turi klausti „Įvesti žemės aukštį“, o įvestą reikšmę įrašyti į šulinio kortelės žemės ir dangčio aukščio laukus. Jei nepažymėta varnelė – programa prašo įvesti žemės ir dangčio aukštį.
Žemės ir dangčio aukščiai gali būti įvedami ranka, pažymimi tekstiniai objektai („Mtext“ arba „Text“ tipo) su skaitinėmis reikšmėmis arba piketai, esantys brėžinyje. Pasirinkus piketą skaitinės reikšmės bus nuskaitytos ir priskirtos atitinkamoms altitudėms (žemės ir dangčio). Priskirti altitudes galima ne tik prieš kuriant arba redaguojant kortelę, bet ir kortelės redaktoriuje paspaudus mygtuką „Žymėti brėžinyje“.
Prie šulinio turi būti prikabinta atributinė lentelė nurodyta šulinio kortelės nustatymuose. Jei prie šulinio jos nėra, vykdant komandą „Šulinio/kortelės redagavimas“ kortelė prikabinama automatiškai ir atsidaro žemiau pateiktas dialogo langas (pav. „Šulinio kortelės tvarkyklė“), kuriame per laukus galima vaikščioti spaudžiant „Enter“, „Tab“ klaviatūros mygtukus arba, tiesiog, su pele.
Toliau trumpai apžvelgsime vykdomus skaičiavimus bei šulinių tipų kūrimą šiame redaktoriaus lange.
Skaičiavimai. Šulinio kortelėje, pagal atitinkamas įvestas reikšmes, galima apskaičiuoti žemės, dugno, vamzdžio viršaus bei apačios altitudes ir atstumą nuo šulinio dangčio iki vamzdžio viršaus ir apačios; prie dangčio, žemės, dugno ir vamzdžių altitudžių pridėti aukščio pokytį (dh). Vamzdžio diametro reikšmę galima įvesti šiais būdais: [kiekis]x[diametras]/[izoliacijos diametras], [kiekis]x[diametras], [diametras]x[izoliacijos diametras], [diametras], tik šiais atvejais programa atpažins ir skaičiavimams naudos tik diametro reikšmę.
Jei įvesta vamzdžio diametro reikšmė automatiškai įvertinami atstumai nuo dangčio iki vamzdžio viršaus ir apačios.
Jei įvesta vamzdžio diametro reikšmė, Sv ir Sa, tai mygtuku Skaičiuoti yra apskaičiuojami Hv ir Ha. Jei įvesta vamzdžio diametro reikšmė, Hv ir Ha, tai mygtuku Skaičiuoti yra apskaičiuojami Sv ir Sa. Pagrindinės formulės, pagal kurias vykdomi skaičiavimai kortelės redaktoriuje aprašyti skyriuje „Šulinio kortelės redaktoriaus komandos“.
Šulinių tipai. Esant dideliam skaičiui panašių šulinių brėžinyje, naudinga susikurti naudojamus jų tipus. Šulinio tipą apibūdina įrenginio pavadinimas, dangčio medžiaga ir diametras, sienų bei dugno medžiaga, dugno diametras, pvz.: „Nuotekų šulinys, Plastm., 650, Plastm. Plastm., 650“. Sukūrus ir išsaugojus, vieno šulinio tipą galima pritaikyti kitam. Ši komanda paspartina kortelių pildymą duomenimis, jei brėžinyje yra panašių šulinių. Plačiau apie šulinių tipų valdymo komandas skaitykite skyriuje „Šulinio kortelės redaktoriaus komandos“.
Šulinio kortelės tvarkyklė
Norint dirbti modelio erdvėje, nebūtina uždaryti tvarkyklės lango. Bakstelėjus su pele modelio erdvėje galima dirbti su brėžinyje esančiais objektais. Norint grįžti į kortelės tvarkyklę paspauskite su pele ant šio dialogo ir šis taps aktyviu.
Kai kurių šulinio tvarkyklės laukų paaiškinimai:
• Kortelės Nr. – šulininio kortelės numeris.
• Komunikacija – laukas, kurio šulinių redaktoriuje redaguoti negalima. Jame įsirašo reikšmė iš sutartinių ženklų lentelių lauko „Trumpas pavadinimas“.
• Įrenginio pavadinimas – laukas, kurio šulinių redaktoriuje redaguoti negalima. Jame automatiškai įsirašo reikšmė iš taškinių ženklų nustatymų auselėje „Tipas“ esančio lauko „Įrenginio pavadinimas“ arba taškinio ženklo atributikos.
• GKodas – šulinio bloko geografinis kodas.
• Iškrentančiuose sąrašuose – „Miestas“ ir „Sudarė“ – saugoma informacija nuskaitoma iš pavardžių, pareigų bei vietovardžių nustatymų pagal pasirinktą aktyvų prototipą (Geo → Nustatymai → Pavardžių, pareigų, vietovardžių nustatymai). Jeigu reikiamo miesto nėra iškrentančiame sąraše, tai įrašykite jį ranka. Užsaugojus kortelę, miesto pavadinimas bus įtrauktas į miestų sąrašą.
• Viet. Planšeto Nom. (šulinio nr. viet. sis.) – planšeto nomenklatūra vietinėje koordinačių sistemoje.
• LKS94 Planšetas – planšeto nomenklatūra LKS-94.
• Pastabos – šulinio bloko įterpimo koordinatės (X ir Y).
• Matmenys – šulinio išmatavimo duomenys.
• Dangčio altitudė – atstumas nuo jūros lygio iki dangčio.
• Žemės altitudė – atstumas nuo jūros lygio iki žemės.
• Dugno altitudė – atstumas nuo jūros lygio iki šulinio dugno.
• Sv – atstumas nuo šulinio dangčio iki vamzdžio viršaus.
• Sa – atstumas nuo šulinio dangčio iki vamzdžio apačios.
• Hv – vamzdžio viršaus altitudė.
• Ha – vamzdžio apačios altitudė.
• dh – delta h – yra atstumas (aukščio pokytis), kuris pridedamas prie visų altitudžių (dangčio, žemės bei dugno).
Sv ir Sa stulpeliai gali būti įjungti/išjungti uždėjus/nuėmus varneles. Šis funkcionalumas naudingas tada, jei kortelėje reikia matyti atstumus ir altitudes tik iki vamzdžio viršaus arba apačios. Vadinasi, išjungus Sv arba Sa, atitinkamai Hv arba Ha stulpelių redaguoti taip pat nebegalima, bet atliekamiems skaičiavimams tai neturi įtakos. Išjungus stulpelius, išsaugojus redagavimo dialoge atliktus pakeitimus ir jį uždarius, neaktyvių stulpelių duomenys bus ištrinti. Išjungti visų Sv, Sa, Hv ir Ha stulpelių kortelės redaktoriuje negalima.